Pierwsza wizyta na strzelnicy

Czym tak na prawdę jest strzelectwo?

Jest to ogół aktywności związanych z użyciem broni. Z definicji, aby można było mówić o strzelectwie, potrzebujemy broni – palnej lub pneumatycznej i obiektu do ćwiczeń np. strzelnicy, czy poligonu. Charakter strzelania może być różny, dlatego wyróżniamy strzelectwo:

  • sportowe,
  • historyczne,
  • bojowe,
  • myśliwskie,
  • rekreacyjne.
Strzelectwo sportowe

Mianem strzelectwa sportowego określa się dyscyplinę sportu polegającą na współzawodnictwie w strzelaniu ze sportowej broni palnej albo pneumatycznej do lub celów ruchomych i statycznych. Strzelectwo znalazło się w programie olimpijskim już podczas pierwszych igrzysk w Atenach 1896. Polacy zdobyli dotychczas cztery złote medale olimpijskie: Józef Zapędzki w Meksyku 1968 i Monachium 1972 oraz Renata Mauer w Atlancie 1996 i Sydney 2000

Strzelectwo historyczne

Broń, która jest używana w strzelectwie historycznym, można spotkać również na muzealnych wystawach. Prawdopodobnie służyła w wojsku, wyszła z produkcji lub jest unikatowa i stanowi prawdziwy skarb dla kolekcjonerów.

Strzelanie bojowe

Obejmuje służby mundurowe i nie tylko. Uczestnicy takiego szkolenia dowiadują się jak posługiwać się bronią w sytuacji zagrożenia, uczą się prawidłowych pozycji strzeleckich oraz sprawnego poruszania się z bronią. Treningi strzelectwa bojowego przygotowują do sprawnego strzelania, szczególnie w sytuacjach ekstremalnych.

Strzelectwo taktyczno-bojowe to nie tylko broń, magazynki, amunicja i ładownice. Stosuje się tu również dodatkowe wyposażenie, które na zawodach tylko utrudniło by życie – kamizelki z wkładami balistycznymi, hełmy, plecaki i zestawy łączności. Są to elementy zwiększające realizm treningu i dodatkowo utrudniające działanie, co pozwala uczestnikom zbliżyć się do warunków, w których przychodzi funkcjonować prawdziwym żołnierzom.

Strzelectwo myśliwskie

Strzelanie myśliwskie nie jest równoznaczne z polowaniem i łowiectwem. Gdzie leży różnica? Pojęcia te różnią się warunkami, w jakich polowanie i strzelectwo myśliwskie jest uprawiane. Strzelanie myśliwskie przygotowuje myśliwego do efektywnego polowania, więc jest treningiem i pierwszym krokiem przed uprawianiem łowiectwa.

Jak się ubrać na strzelnicę?

Jednym z pierwszych pytań, które zada sobie osoba wybierająca się nastrzelanie, będzie to, jaki strój na strzelnicę wybrać. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ podczas realizacji takiej atrakcji musisz być skupiony na tym, co robisz. Nie może cię rozpraszać zbyt ciasna koszula czy za ciasne buty. Także najważniejszym kryterium podczas wyboru stroju strzelnicę powinna być przede wszystkim wygoda. Nie może krępować twoich ruchów.

Jeżeli wybierasz się na strzelnicę krytą, dobrym wyborem będą wygodne spodnie, bluza lub bluzka z długim rękawem oraz obuwie zakrywające stopy, koniecznie na płaskiej podeszwie.

Przy strzelnicy odkrytej należy wziąć pod uwagę panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. W zimie warto ubrać się na cebulkę. Warto zabrać ze sobą również rękawiczki. Natomiast w lato bardzo ważnym aspektem są zabudowane buty oraz bluzka bez jakiegokolwiek dekoltu. Chodzi tutaj wyłącznie o bezpieczeństwo! Odpryskujące podczas strzelania gorące łuski mogą poparzyć, jeśli dostaną się między skórę, a ubranie.

Co w przypadku nieletnich? Czy trzeba być pełnoletnim, aby móc strzelać?

W przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, wszystko zależy od regulaminu oraz polityki konkretnej strzelnicy. Coraz więcej obiektów jednak decyduje się na dopuszczenie do tej atrakcji również nieletnich. Oczywiście warunkiem koniecznym jest zgoda opiekuna w formie pisemnej lub jego obecność podczas zajęć.

Strzelnica, a psychika

Osoba, która zastanawia się nad tym jak przygotować się do wyjścia na strzelnicę musi pamiętać o bardzo ważnej kwestii – na zajęcia idziemy zawsze wyspani, zdrowi i z dobrym humorem!. Jeżeli czujesz się zmęczony, mało spałeś, rozkłada cię przeziębienie lub zwyczajnie czujesz, że masz zły dzień (ponieważ wizyta na strzelnicy wymaga pełnej koncentracji) – lepiej zostań w domu i odpocznij. Wizytę na strzelnicy zawsze możesz przełożyć na inny termin. Podczas strzelania najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających na obiekcie, zarówno organizatorów jak i uczestników

Ile kosztuje godzina na strzelnicy?

Koszt godzinnej rozrywki na strzelnicy będzie z pewnością różny. Strzelnica strzelnicy nierówna. Na naszej stronie przygotowaliśmy kilka pakietów i voucherów, różniących się ilością wystrzałów, rodzajem broni. Jesteśmy pewni, że znajdziesz coś idealnie dopasowanego do swoich potrzeb! Dla osób, które nie są pewne czy strzelectwo to odpowiedni sport dla nich mogą najpierw sprawdzić jak są prowadzone zajęcia z innymi osobami.

Zasady panujące podczas przebywania na strzelnicy

Przed przystąpieniem do zajęć obowiązkowym elementem, jest szkolenie teoretyczne z zasad bezpieczeństwa. Poznasz na nim podstawowe postawy strzeleckie oraz zapoznasz się z obsługą broni.

Podczas treningu z bronią palną trzeba być niesamowicie ostrożnym oraz przede wszystkim zawsze należy słuchać komend i zaleceń instruktora prowadzącego zajęcia.

Jak więc zachować bezpieczeństwo podczas strzelania?

Prosto opisuje to zasada BLOS:
  • B – traktuj BROŃ zawsze jako sprawną i gotową do strzału
  • L – zawsze kieruj LUFĘ w bezpieczne miejsce (kulochwyt, tarcza)
  • O – obserwuj OTOCZENIE i zawsze sprawdzaj, czy nikt nie znajduje się na linii strzału
  • S – nie kładź palca na języku SPUSTOWYM, jeśli nie chcesz oddać strzału

Oddajemy strzał zawsze „tylko i wyłącznie” na wyraźną zgodę osoby, która jest do tego upoważniona.

Przed rozpoczęciem strzelania zawsze upewnij się, że masz poprawnie założone słuchawki ochronne i okulary. Poprawianie ich w trakcie trzymania broni w ręku jest absolutnie zabronione!

Jak celować podczas strzelania?

Podczas strzelania jednym z najważniejszych punktów jest koncentracja, odpowiednia postawa strzelecka, oraz sam moment po pociągnięciu za język spustu.

Jak więc celować podczas strzelania, aby osiągać coraz lepsze wyniki?
  • Stajemy w odpowiedniej pozycji, frontalnie do tarczy.
  • Ustawiamy tzw. równą muszkę, czyli zgrywamy ze sobą przyrządy celownicze.
  • Kierujemy celownik na tarczę.
  • Wstrzymujemy oddech i maksymalnie skupiamy uwagę.
  • Powoli pociągamy za język spustu.
  • Po strzale utrzymujemy pozycję, aby zmniejszyć siłę odrzutu.
Jak strzelać?

Przy celowaniu należy skupić ostrość wzroku na przyrządach celowniczych, tak aby tarcza była mniej wyraźna i lekko rozmyta.

Jakie są rodzaje broni na strzelnicy?

Na strzelnicy znajdziesz wiele modeli broni, różniących się od siebie sposobem ładowania, amunicją, oraz siłą odrzutu: pistolety, rewolwery, pistolety maszynowe, karabinki, karabiny, strzelby.

Strzelanie z pistoletu Glock

Dlaczego te pistolety zyskały na takiej popularności? W glokach zastosowano 3-stopniowy system zabezpieczeń – zewnętrzny spustowy i dwa wewnętrzne igliczne. Zabezpieczenia są kolejno zwalniane podczas ściągania spustu. Skraca to czas użycia broni, ponieważ nabój jest już wprowadzony do komory zamkowej. Glock świetnie sprawdza się na krótkie dystanse, często spotykane w policji, wojsku czy agencjach ochrony.

Strzelanie z rewolweru

Rewolwerem nazywamy broń powtarzalną, w której magazynkiem jest obrotowy bęben z kilkoma komorami nabojowymi. We współczesnych modelach jest funkcja samo napinania (po naciśnięciu spustu bęben automatycznie się obraca, a kurek napina). Spotyka się również rewolwery, w których do obracania bębna należy ręcznie napiąć kurek.

Rewolwery kojarzą się nam z „Dzikim Zachodem”, a strzelanie z rewolweru przynosi wiele przyjemności. W końcu każdy może zostać prawdziwym rewolwerowcem!

Strzelanie z kałasznikowa (karabinu AK-47)

Karabin AK-47, potocznie zwany również kałasznikowem lub kałachem to automatyczna broń konstrukcji radzieckiej. Broń ta okryła się dużą sławą dzięki prostej konstrukcji, łatwej obsłudze i stosunkowo niskiej wadze. Obsługa karabinu AK-47 jest prostsza niż myślisz – polega na włożeniu magazynka, ustawieniu trybu pracy (seria ciągła lub pojedyncza) oraz ustawienia celownika..

Strzelanie ze strzelby (Shotgun)

Strzelby dzielimy na jednolufowe oraz dwulufowe (tzw. dubeltówki). Dla strzelby charakterystyczne są naboje myśliwskie. Strzelby, choć kojarzone głównie z polowaniami, można spotkać w policji, wojsku lub właśnie na strzelnicach.

W razie pytań bądź wątpliwości zapraszamy do kontaktu.